Przemysłowa produkcja palet z drewna

Palety standaryzowane oznaczane znakiem EURO lub EPAL muszą być wytwarzane z bardzo dużą dokładnością. Producent zajmujący się produkcją podkładów o wysokiej jakości uzyskuje odpowiednią licencję wydawaną przez Europejską Organizację Paletową. Wydany przez organ dokument potwierdza, że wyrób spełnia wymagania w zakresie bezpieczeństwa i wytrzymałości. Uzyskanie takiego efektu jest możliwe dzięki połączeniu przemyślanego procesu produkcji oraz wnikliwej kontroli jakości.

Przygotowanie elementów do montażu

produkcja palet

Na samym początku tarcica nieobrzynana trafia do zakładu wytwarzającego palety. Producent sam zajmuje się wytworzeniem elementów, ponieważ takie rozwiązanie jest najtańsze i najszybsze. Jednak aby to robić, musi on dysponować odpowiednim parkiem maszynowym. Kiedy okrąglaki zostaną przyjęte do magazynu i trafią na linię produkcyjną, muszą zostać pocięte na deski i belki, z których wykonuje się części składowe palet. W tym procesie niezbędne jest nowoczesne oprogramowanie, które skanuje wielkość pnia, a następnie w taki sposób planuje cięcie, aby uzyskać jak najwięcej nadających się do wykorzystania elementów. W ten sposób produkcja palet drewnianych jest optymalna i ekologiczna – straty materiałowe są bowiem niewielkie.

Łączenie elementów i kontrola jakości

palety

Kiedy elementy są już docięte na odpowiednią długość bardzo często poddawane są one kontroli jakości. Podczas pomiarów weryfikuje się, czy wielkość detali mieści się w dopuszczalnych normach. Następnie przy użyciu specjalistycznego sprzętu wykonuje się montaż. Do łączenia elementów wykorzystuje się wysokiej jakości wkręty bądź gwintowane gwoździe, które wbija się w określonych miejscach. Niezależnie od tego, czy wytwarzane są palety jednorazowe czy wielokrotnego użytku muszą one charakteryzować się znaczną sztywnością, ponieważ w przeciwnym razie elementy nie będą w stanie bezpiecznie utrzymać towaru o dużym ciężarze. Dlatego, aby zakład opuszczały tylko sprawdzone i bezpieczne wyroby, na sam koniec również poddawane są one kontroli jakości.

Dzisiaj produkcja palet jest w znacznym stopniu zautomatyzowana. Wykorzystanie wysokiej jakości maszyn pozwala na przyspieszenie procesu wytwarzania, a tym samym zmniejszenie kosztów. Postęp technologiczny ma także pozytywny wpływ na rozwój przedsiębiorstw — dzięki niemu są one w stanie zwiększyć oferowany asortyment. W jednym zakładzie wytwarza się więc nie tylko palety jednorazowe czy standaryzowane o wielkości 1200 × 800 mm, ale również inne produkty. Takie działanie również pozytywnie wpływa na renomę przedsiębiorstwa.

About the author