Wady i zalety palet jednorazowych

Zdecydowanie największą popularnością ze wszystkich palet wytwarzanych w zakładach przemysłowych cieszą się te jednorazowe. Nie jest to przypadek – konstrukcje tego typu wyróżniają się szeregiem zalet, które doceniane są przez przedsiębiorców i konsumentów. Jedną z nich jest znacznie niższa niż w przypadku elementów standaryzowanych cena jednego gotowego produktu. Czym jeszcze charakteryzują się tego typu detale?

Palety jednorazowe – tanie i solidne

produkcja palet

Jednorazowe palety drewniane mają dokładnie takie samo zastosowanie jak ich standaryzowane odpowiedniki. Służą do bezpiecznego przewożenia i magazynowania różnego typu towarów. Wykonuje się je z drewna iglastego – najczęściej sosnowego i świerkowego. Warto zauważyć, że tego typu konstrukcje są stosunkowo lekkie. Niska waga jest skutkiem zmniejszenia wymiarów przekrojów poprzecznych oraz ilości elementów, z których zbudowane są palety jednorazowe. W ten sposób wykorzystuje się mniej materiału do ich produkcji, dzięki czemu cena jest o wiele atrakcyjniejsza. Warto pamiętać, że elementy, pomimo zmniejszonego przekroju, są bardzo solidne. Wytrzymałość jednorazowych palet jest na tyle duża, że można na nich przewozić nawet ciężkie towary. Przy odpowiednim rozmieszczeniu ładunku producenci dopuszczają obciążenie sięgające nawet tysiąca kilogramów.

Praktyczne zastosowanie palet jednorazowych

przewóz palet

Dlatego, że palety jednorazowe łączą w sobie dużą wytrzymałość i atrakcyjną cenę są bardzo często wybierane przez producentów materiałów budowlanych, żywności, artykułów przemysłowych, a nawet urządzeń RTV czy AGD. Ze względu na niewielki koszt podkładów nie ma konieczności doliczania kaucji czy późniejszego oddawania palet do producenta. Przewóz towaru ułożonego na jednorazowych paletach również nie stanowi problemu – ich wymiar najczęściej jest bardzo zbliżony do wyrobów standaryzowanych. Produkcja palet stosowanych tylko jednokrotnie często jest zautomatyzowana, jednak wyroby nie muszą przechodzić tak restrykcyjnej kontroli jakości, jak ich odpowiedniki oznaczane licencją EURO czy EPAL.

Jednorazowe palety wykonywane z drewna mają bardzo dużo zalet, dzięki czemu ich popularność jest bardzo duża. Dodatkowo to, że są to wyroby jednorazowe nie oznacza, że ich użytkowanie kończy się po zdjęciu z nich towaru. Wiele firm zajmuje się skupem podkładów, których eksploatacja się już zakończyła, aby wykorzystać je do budowy nowych palet bądź produkcji materiałów drewnopodobnych, takich jak płyty OSB, MDF itd. Postępując w ten sposób ograniczają wycinkę drzew, a tym samym wspierają środowisko naturalne.

About the author