Jak składować palety produkcyjne z drewna?

Określenie palet mianem jednorazowych nie oznacza wcale, że po jednym użyciu należy się ich pozbyć – mogą posłużyć do dalszego przechowywania towarów, o ile tylko będą w dobrym stanie. Aby tak było, należy zadbać nie tylko o ich właściwy transport, ale także o odpowiednie składowanie, na który wpływ mają między innymi warunki atmosferyczne. Bardzo ważną rolę w magazynowaniu jednorazowych palet pełni również poprawne piętrowanie z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń, takich jak przenośniki lub paletyzatory.

Warunki przechowywania jednorazowych palet drewnianych

Palety

Dostająca się pomiędzy włókna woda zmienia ich strukturę, stwarzając warunki idealne do rozwoju pleśni oraz bakterii celulolitycznych. Nawet jeśli producent palet zadba o wysoką odporność produktu, wykorzystując do jego wykonania impregnowane drewno iglaste, nie warto magazynować platform w miejscach wilgotnych. Spowolnić degradację materiału może też osłona, która zabezpieczy jednorazowe palety drewniane przed światłem słonecznym. Promieniowanie ultrafioletowe wysusza bowiem włókna do tego stopnia, że stają się one podatne na pękanie. Do przechowywania palet najlepiej nada się zacienione i zadaszone miejsce, w którym będzie przewiew – podmuchy wiatru w delikatny sposób osuszą drewno, co jest przydatne, na przykład jeśli paleta nieco zawilgła podczas transportu.

Poprawne piętrowanie palet produkcyjnych

Złożona z palet kolumna musi być stabilna, a jej odchylenie od pionu – minimalne. Co kilka platform warto położyć przekładkę, czyli tekturowy element, który stabilizuje stos, a także zabezpiecza towar. Środek ciężkości powinien być tak blisko środka, jak to tylko możliwe, co zabezpieczy kolumnę w przypadku ewentualnego uderzenia w nią. Warto też zwrócić uwagę na właściwości produktów dołączonych do palety – producent znakuje towary, dzięki czemu wiadomo, czy obowiązuje je zakaz piętrzenia lub limit warstw i masy, jaka może się na nich znaleźć. Istotne także, aby w stosach pomiędzy suchymi paletami nie znalazła się wilgotna platforma. Do oceny zawartości wody w materiale przyda się wilgotnościomierz, czyli urządzenie wyposażone w elektrody, które wbija się w drewno, aby zmierzyć jego przewodnictwo elektryczne.

Nawet gdy platforma lekko skruszeje i nie będzie nadawała się do przechowywania towaru, można ją wykorzystać w inny sposób. Jednorazowe palety produkcyjne są nie tylko wykorzystywane do przerobienia na płyty wiórowe, ale mogą także służyć jako funkcjonalna dekoracja do domu czy ogródka. Popularnymi meblami uzyskiwanymi z takich platform są stół, kanapa czy łóżko – po obróbce drewnianej powierzchni i ponownej impregnacji wystarczy wyłożyć deski czymś miękkim, a uzyskuje się znakomite miejsce do odpoczynku. Do wykonania biblioteczki czy skrzynki na kwiaty również posłużą palety drewniane. Produkcja mebli może być z łatwością przeprowadzona w warunkach domowych – stanowi to dodatkową zaletę ekologicznych palet.

About the author