Zastanawiasz się nad wyborem opału do swojego pieca na paliwa stałe? Do wyboru jest kilka możliwości. W ostatnich latach zwiększonym zainteresowaniem cieszą się ekologiczne opcje w postaci pelletu i biomasy. Alternatywą pozostaje ekogroszek. Oba opały nieco się różnią. W tym artykule nasi eksperci przygotowali dla Ciebie krótkie zestawienie pelletu oraz ekogroszku ze wskazaniem ich kluczowych wad i zalet. Poszukamy też odpowiedzi, który z tych opałów jest bardziej wydajny.
Pellet – podstawowa charakterystyka
Pellet to materiał pochodzenia naturalnego. Produkowany jest m.in. z odpadów drzewnych (np. trociny i wióry po produkcji tartacznej) oraz innych surowców naturalnych. Następnie w warunkach wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia jest przygotowywany oraz cięty na kilkucentymetrowe granulki. Odpowiednia obróbka termiczna materiału sprawia, że spada jego wilgotność, a to automatycznie przekłada się na poprawę efektywności grzewczej pelletu. Dużym atutem tego opału jest to, że jest on ekologiczny i spełnia rygorystyczne normy unijne. Właśnie dlatego rekomendowany jest przez ekspertów.
Ekogroszek – podstawowa charakterystyka
Ekogroszek to materiał, który powstaje z węgla kamiennego lub brunatnego. To sprawia, że z każdym rokiem jego udział w systemie energetycznym maleje. Przepisy unijne idą w tym kierunku, aby z czasem niemal całkowicie zrezygnować z paliw kopalnych na rzecz źródeł odnawialnych i zielonej energii. Ekogroszek ma postać granulatu, który poddawany jest specjalnej obróbce. Ta polega m.in. na kontrolowanym suszeniu opału, dzięki czemu nabiera on pożądanych właściwości grzewczych. W porównaniu ze standardowym węglem jest bardziej efektywny, ponieważ generuje mniej popiołu. Ułatwia to utrzymanie pieca w dobrym stanie technicznym.
Pellet czy ekogroszek – co jest bardziej wydajne?
Szukając odpowiedzi na to pytanie, nie można ograniczyć się tylko do kaloryczności danego materiału. Pod uwagę należy wziąć znacznie więcej. Poniżej zestawiliśmy kilka kluczowych cech i właściwości obu opałów. Ich porównanie ułatwia podjęcie decyzji w zakresie tego, który z nich będzie bardziej wydajny w danym przypadku.
Kaloryczność materiału
Tu zdecydowanie lepiej wypada ekogroszek. Szacuje się, że jego kaloryczność oscyluje w granicach 24–29 MJ/kg. Oczywiście zależy to m.in. od jakości i rodzaju węgla, a także samego procesu technologicznego stosowanego w produkcji ekogroszku. Dla porównania kaloryczność pelletu szacowana jest w granicach 16–19 MJ/kg. W praktyce oznacza to, że z tej samej ilości opału ekogroszek wygeneruje więcej energii cieplnej od pelletu. Czasem jednak różnice nie są wysokie. Przykładowo nasz certyfikowany pellet drzewny DIN Plus posiada zwiększoną kaloryczność. Przyjmuje się, że jego tona zastępuje około 0,79 tony dobrej jakości ekogroszku.
Czystość materiału i zawartość popiołu
Drugim ważnym parametrem przy zakupie materiału grzewczego jest zawartość w nim popiołu. Tu zdecydowanie lepiej wypada pellet drzewny, który uznawany jest za jeden z najczystszych opałów. Przy dobrej jakości produkcie zawartość popiołu po spalaniu wynosi poniżej 1%. Przykładowo przy naszym pellecie jest to już tylko 0,6%. Jak wypada tu ekogroszek? Zdecydowanie gorzej. Szacunkowa zawartość popiołu w ekogroszku to nawet 5-10% masy spalonego paliwa. W praktyce oznacza to, że utrzymanie czystości pieca wymaga większego wysiłku w przypadku ekogroszku. Użytkownik ma więcej odpadów do neutralizacji. Popiół powstały przy spalaniu pelletu jest w pełni ekologiczny i może być wykorzystany dalej, jako np. nawóz do ogrodu, zwiększając przy tym pH gleby i eliminując powstawanie mchu.
Koszty zakupu opału
Wiemy już, jak prezentuje się kaloryczność opału oraz jaka jest w nim zawartość popiołu. Wpływ na wydajność materiału grzewczego ma też jego cena. To ona przekłada się na to, ile kosztuje ogrzewanie budynku. Co do zasady pellet jest niższy w zakupie i eksploatacji. Obecnie za tonę dobrej jakości pelletu trzeba zapłacić około 1300-1500 złotych. Cena zależy m.in. od skali zamówienia, lokalizacji przedsiębiorstwa czy też jakości pelletu. Dla porównania koszt zakupu ekogroszku może wynosić 1800-2000 złotych. Przy takiej różnicy kaloryczność traci na znaczeniu i ogrzewanie oboma opałami generuje porównywalne koszty w skali całego sezonu.
Koszt zakupu pieca
Ważny jest też koszt zakupu pieca. Nowoczesne modele przystosowane do spalania pelletu mogą być droższe od urządzeń przystosowanych do spalania ekogroszku. Z drugiej strony na kotły na pellet można uzyskać dofinansowanie z Programu Czyste Powietrze, a także z innych form wsparcia rządowego. Dzięki temu zmniejsza się koszt inwestycji. To sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na kotły na pellet, które są bardziej przyjazne środowisku i spełniają rygorystyczne przepisy unijne w zakresie emisji szkodliwych związków.
Co do zasady wydajność obu opałów jest zbliżona do siebie. Zależy to m.in. od jakości pelletu i ekogroszku, a także ceny jego zakupu. W skali całego sezonu należy liczyć się ze zbliżonymi kosztami ogrzewania nieruchomości. Ze względu na ekologię jednak to pellet jest rekomendowany przez ekspertów. Jako producent pelletu dokładamy wszelkich starań, aby nasz produkt spełniał najwyższe standardy rynkowe. Zapraszamy do jego zakupu. Oferta skierowana jest do klientów biznesowych, instytucjonalnych i indywidualnych.